NORTH STAGE (at Catalpa) Sponsored by Gilead

Friday, June 10
5:00 PM Vinyl Palace
6:30 PM DJ noDJ
8:30 PM The Prince Experience
*Opening night hosted by Molly Callinan and special guest State Representative Kelly Cassidy

Saturday, June 11
1:00 PM GUS Giordano Dance School
2:30 PM Sam Fazio
3:30 PM Second City Outlaws
4:00 PM Cocoa Greene
5:30 PM Valebol
7:00 PM Mother Nature
8:30 PM Dos Santos

Sunday, June 12
12:30-PM Be Yoga Andersonville
1:00 PM Kung Lao and the Scorpions
2:30 PM Glass Lux
3:30 PM Second City Outlaws
4:00 PM RadioGaga
6:00 PM DJ Dan Luna
8:00 PM Sixteen Candles

 

SUMMERDALE STAGE sponsored by Rattleback Records and BMO Harris Bank

Friday, June 10
Waldos Fest pop-up stage curated by Dispensary 33

Saturday, June 11
12:00 PM School of Rock Andersonville
1:00 PM American Eagle Productions
2:00 PM 3 Martini Jeannie
3:30 PM Drag Queen Story Time with Mrs. Yuka
4:30 PM Rosalba Valdez
6:00 PM Justice Hill & Nightime Love
8:00 PM Chicago Soul Spectacular

Sunday, June 12
12:00 PM School of Rock Andersonville
12:45 PM Windy City Performing Arts
1:30 PM The Locals
2:30 PM Drag Queen Story Time with Muffy Fishbasket
3 PM Laura Doherty and the Heartbeats
4:30 PM Tears Dry On Their Own
6:00 PM Chicago Soul Jazz Collective
8:00 PM Sam Thousand & The Soul Vortex

 

BALMORAL PRIDE STAGE (at Balmoral west of Clark) sponsored by Chicago Magic Lounge, Atmosphere Bar, and Red Bull

BALMORAL PRIDE STAGE (at Balmoral west of Clark)

FRIDAY, JUNE 10

5PM-6PM Drag Queen Story Time with Merriam Levkowitz
6 PM – 8 PM Midsommar Sweeties – Drag Show
6 PM – 10 PM DJ KidRiot

SATURDAY, JUNE 11
12PM-2PM High Score! – Cosplay Drag Show
2-2:30PM Teatro ZinZanni – Broadway in Chicago
2:30-4PM Live Piano Karaoke! With Alex Newkirk
4-6PM Disney and Broadway Hits! ft. Evan Tyrone Martin & Emilie Lynn
6PM-8PM A Queer Pride Presents: MAYHEM – Drag Show
6PM-10PM DJ Martin

SUNDAY, JUNE 12
12PM-2PM Unfriendly Black Hotties – Drag Show
2-4PM Caitlin Simone & Lloyd Snyder Live!
4-6PM The 70/80s Sound Live! ft. Jacquelyne Jones & Nick Druzbanski
6PM-8PM Hydrate Nightclub Presents: Draglicious – Drag Show
6PM-10PM DJ Ca$hera

CENTER STAGE (at Berwyn) Sponsored by Gilead

Friday, June 10 Curated by Chicago Therapy Collective, Crocodile Lightning + Mz Mr.

Part 1 (6-7:45PM): Fighting Anti-Trans Laws in IL: What’s in a name?
  • Mini-Documentary “What’s in a Name” following Tania Cordova, Eisha Love, and Reyna Ortiz
  • Panel discussion with the cast, director, and trans rights advocates from the ACLU, Chicago House, and Transformative Justice Law Project
  • Family-friendly neighborhood call to action!
Part 2 (8-10PM): Blooming Beyond the Binary: Queer Joy, Trans Liberation, and Non-binary Love
  • Performances from 8 trans Chicago-based artists, including local Andersonville artist and activist, KJ Whitehead; full list coming soon!
  • Guest Speaker, CTC Board President Alexis Martinez on #HireTransNow
  • Moment of silence, video clips, and community sharing/connection honoring Elise Malary

Saturday, June 11
1:00 PM Lakeside Pride Latin Band
2:00 PM Chicago Spirit Brigade
2:30 PM Neptune’s Core
4:00 PM BNNY
5:30 PM She’s Crafty
6:30 PM Trivia with Stewpendous Productions
7:00 PM Bev Rage and the Drinks
8:00 PM Trivia with Stewpendous Productions
8:30 PM Ratboys

Sunday, June 12
12:00 PM Al Rose
2:00 PM The Oh Yeahs
3:00 PM Chicago Spirit Brigade
3:30 PM Walker
5:00 PM Mel Senese
6:00 PM Trivia with Stewpendous Productions
6:30 PM Dance Loud
7:30 PM Trivia with Stewpendous Productions
8:00 PM Lil Ed & The Blues Imperials

 

SWEDISH STAGE (at Foster) Sponsored by the Swedish American Museum

Friday, June 10
5:00 PM ABBA Karaoke w/ host John Hess
6:00 PM Moose the DJ
8:00 PM Rod Tuffcurls and the Bench Press

Saturday, June 11
12:00 PM Swedish JAMboree/Opening featuring the Mathiasson Award and special guests
2:00 PM Hugh Too
4:00 PM Love in October
6:00 PM Fiona Grey
8:00 PM Dancing Queen: An ABBA Salute

Sunday, June 12
12:00 PM Dog Parade and Swedish Dancing
1:00 PM Nikki O’Neill
2:30 PM Jesse White Tumblers
3:00 PM Hodie Snitch
5:00 PM Lynne Jordan & The Shivers
6:30 PM Moose the DJ
8:00 PM Too Much Molly Band

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll to top