Entertainment

Andersonville Midsommarfest Entertainment is spread out over FIVE stages located on or near Clark Street.

See below for talent-line up and schedule on each stage during Midsommarfest.

NORTH STAGE

CATALPA + CLARK


FRIDAY, JUNE 7
8:00 PM : Rod Tuff Curls and The Bench Press
6:00 PM : J Livi and the Party
5:00 PM : DJ Dan Luna


SATURDAY, JUNE 8
8:00 PM : Catfight
6:00 PM : The Congregation
4:00 PM : Brooke and the Nice Things
3:30 PM : Chicago Spirit Brigade
2:30 PM : Mister E Machine
2:00 PM : Second City Outlaws
1:00 PM : Gus Giordano Dance School
12:30 PM : Peirce Elementary School Dancers

SUNDAY, JUNE 9
8:00 PM : 16 Candles
6:00 PM : Libido Funk Circus
4:00 PM : Jonas Friddle and The Majority
3:30 PM : Chicago Spirit Brigade
2:00 PM : Kung Lao and the Scorpions
1:30 PM : Second City Outlaws
12:00 PM : Dr Zylo and the Brainiacs

CENTER STAGE

BERWYN + CLARK


SATURDAY, JUNE 8
8:00 PM : The Boy Band Night
5:30 PM : The Hairband Night
3:30 PM : Hey Cowboy
3:00 PM : Second City Outlaws
1:30 PM : LOUDA y Los Bad Hombres
1:00 PM : Chicago Spirit Brigade
12:00 PM : Windy City Gay Chorus & Treble Quire


SUNDAY, JUNE 9
8:00 PM : 7th Heaven
6:00 PM : Sushi Roll
4:00 PM : Jess Godwin
3:30 PM : Second City Outlaws
2:00 PM : Al Rose
1:30 PM : Chicago Spirit Brigade
12:00 PM : Gospel Brunch with the Deliverance Singers 

SUMMERDALE STAGE

SUMMERDALE + CLARK


SATURDAY, JUNE 8
8:00 PM : Fabitat
6:00 PM : The Ready Freddies
4:00 PM : Honey and the 45's
3:00 PM : Drag Queen Storytime with Mikki Miraj
2:30 PM : Chicago Gay Men's Chorus
2:00 PM : Gus Giordano Dance School
1:00 PM : Distant Brothers
12:00 PM : JLD Pet Parade sponsored by Uptown Animal Hospital


SUNDAY, JUNE 9
8:00 PM : Soul Spectacular
6:30 PM : Little Queens
5:00 PM : Lucy Smith Jazz Trio
4:30 PM : Drag Queen Storytime with Kat Sass
3:30 PM : Laura Doherty & The Heartbeats
3:00 PM : Dream Big Performing Arts
2:00 PM : Cielito Lindo
1:00 PM : Bollywood Groove
12:00 PM : Lakeside Pride Latin Band

BALMORAL PRIDE STAGE

BALMORAL + CLARK


FRIDAY, JUNE 7
8:00 PM : The Hits with DJ Ecstasy
6:00 PM : Midsommarfest Drag Show
5:00 PM : Drag Queen Storytime with Alexis Bevels


SATURDAY, JUNE 8
8:00 PM : Retro & Hits Mix with DJ Laura B
7:00 PM : Award Winning Actor Anthony Rapp
4:00 PM : Midsommarfest Drag Show
1:00 PM : Cabaret Brunch with Jason Fein

SUNDAY, JUNE 9
8:00 PM : Hits with DJ Laura B
5:00 PM : TEA Dance with DJ Moose
3:00 PM : Midsommarfest Drag Show
1:00 PM : Cabaret Brunch with Jason Fein

SWEDISH STAGE

FOSTER + CLARK


SATURDAY, JUNE 8
8:00 PM : ABBA Salute
6:00 PM : The Blooze Brothers
4:00 PM : Love in October
2:00 PM : Hodie Snitch
1:00 PM : Swedish Jamboree
12:00 PM : Festival Kickoff with Maypole

SUNDAY, JUNE 9
9:00 PM : WVRLY MB
7:00 PM : Lynne Jordan & The Shivers
5:00 PM : Hello Weekend
3:15 PM : Gussied
1:30 PM : Hugh Too
12:00 PM : New Invaders