MIDSOMMARFEST

MIDSOMMARFEST


June 6, 7 & 8, 2014

Midsommarfest is Andersonville’s annual summer street festival, now entering its 49th year. Each year, nearly 50,000 people throng Clark Street from Foster to Catalpa for two days of music, dancing, kids’ entertainment, and delicious food. Vendors from around the region sell their wares to passers-by, while ethnic dance troupes and cutting-edge bands keep the party going.

The 49th annual Midsommarfest street festival will kick off on Friday evening, June 6th! This opening night celebration will take place on Clark Street between Balmoral and Catalpa Avenues beginning at 5:00 pm, and will also feature food from some of your favorite local restaurants and of course cold beer and sangria.

Hours: Friday, 5-10pm; Saturday & Sunday, 11am-10pm

Midsommarfest Swedish girlsWe ask a $10 suggested donation for entry into the festival (kids under 12 and seniors over 65 are free) on Saturday and Sunday. The suggested donation for Friday night is only $5.  A portion of every donation received at the gate will go to the Swedish American Museum’s Water Tower Fund, to restore or replace the iconic Andersonville water tower.

There is a LOT to enjoy about Midsommarfest this year! Click on the links below for our blog posts about main attractions.

Check out the band lineup on all FIVE stages at this year’s Andersonville Midsommarfest:

FRIDAY, JUNE 6

NORTH STAGE – CLARK & CATALPA

5:00pm   DJ Dan Luna
7:00pm   16 Candles

SATURDAY, JUNE 7

NORTH STAGE – CLARK & CATALPA

11:00am   Andrew Diehl & The Nightmen
12:30pm  Outertown
2:00pm    King of Soul
3:00pm    Chicago Spirit Brigade
3:30pm    She’s Crafty
5:00pm    Little Queens    
7:00pm    Cat Fight

CENTER STAGE – CLARK & BERWYN

Sponsorsed by Bridgeview Bank & Urban Pooch

11:00am   Xoe Wise
12:30pm  Jared Bartman
1:30pm    Chicago Spirit Brigade
2:00pm    Run and Punch
3:30pm    Steakhouse Mints
5:00pm    Angel Melendez Orchestra
7:00pm    ABBA Salute

SOUTH STAGE – CLARK & FOSTER
Sponsored by Simon’s Tavern

2:00pm   The Cheetles
4:00pm   Hairbangers Ball
6:00pm   7th Heaven
8:00pm   Get Up With The Get Downs

SWEDISH STAGE – CLARK & FOSTER
Sponsored by the Swedish American Museum

11:30am   Opening Ceremony
11:45am   Traditional Maypole Dance
12:15pm   Chicago Spelmanslag
12:40pm   Nordic Folkdancers
1:05pm     Chicago Swedish Men’s Chorus
1:25pm     Merula Swedish Choir

OUT ROCK STAGE – CLARK & BALMORAL
Sponsored by Hamburger Mary’s

11:00am   The Lost Cartographers
12:00pm  Mike Grimes and Scott Free
1:00pm    Dean of Women
3:00pm    Stephen Leonard
4:30pm    Ripley Caine & The Full Moon
6:00pm    Mister E Machine
7:00pm    Fatally Cool

SUMMERDALE STAGE – CLARK & SUMMERDALE
Sponsorsed by Bow Wow Lounge & Lake Shore Schools

11:30am   Joel Hall Dancers Youth Company
12:00pm  Bow Wow Lounge Pet Parade
1:00pm    Language Stars
2:00pm    Smarty Pants Yoga
2:45pm    Dream Big Performing Arts
3:30pm    Design Dance
4:15pm    Laura Doherty & The Heartbeats
5:30pm    The Revelettes
6:00pm    The Luna Blues Machine
8:00pm    Furious Frank

SUNDAY, JUNE 8

NORTH STAGE – CLARK & CATALPA
9:30am     Hatha Yoga with Bikram Yoga Andersonville
11:00am   Old Grand Dad
12:30pm  Al Rose
1:30pm    Windy City Cowboys
2:00pm    The IZReelSoul Band
3:00pm    Chicago Spirit Brigade
3:30pm    Sidewalk Chalk
5:00pm    The Diplomats of Solid Sound
7:00pm    16 Candles

CENTER STAGE – CLARK & BERWYN
Sponsorsed by Bridgeview Bank & Urban Pooch

11:00am   Deliverance Singers
1:00pm     Chicago Spirit Brigade
1:30pm     Milo & Otis
2:30pm     ROTC
3:00pm     The Opposition Party
4:30pm     Windy City Cowboys
5:00pm     Yacht Rockets
7:00pm     Maggie Speaks

SOUTH STAGE – CLARK & FOSTER            
Sponsored by Simon’s Tavern   

2:00pm    New Invaders
4:00pm    Weepin’ Willows
6:00pm    Planet Claire
8:00pm    Mama Dig Downs Brass Band

 SWEDISH STAGE – CLARK & FOSTER
Sponsored by the Swedish American Museum

12:00pm   Nordland Band

 OUT ROCK STAGE – CLARK & BALMORAL
Sponsored by Hamburger Mary’s
11:00am   Andrew Sa and Dylan Wright
12:00pm  Ariel Upton
1:00pm    Color Me Once
2:30pm    Jeff Brown & the New Black
4:00pm    Monica Del Castillo
5:30pm    KAVUS
7:00pm    Sami Grisafe

 SUMMERDALE STAGE – CLARK & SUMMERDALE
Sponsorsed by Bow Wow Lounge & Lake Shore Schools

11:00am   Trowbridge Guitar Studio
12:00pm  Andersonville Suzuki
1:00pm    Ben Tatar & the Tatar Tots
2:45pm    Dream Big Performing Arts
3:30pm    Little Linguists
4:00pm    Mad Science
5:30pm    Lucy Smith’s Autumn in Augusta
8:00pm    Funkadesi